Little Prince Academy Göreme / Küçük Prens Akademi Göreme

Özel gereksinimli bireylere bilimsel, toplumsal, sanatsal, kültürel alanlarda kendi deneyimleriyle; bireysel yetenek ve ilgilerini keşfederek yaratıcılıklarını açığa çıkarmaları amacıyla yola çıkan Küçük Prens Akademi 4 Nisan 2016 yılında Nevşehir’in Kapadokya Bölgesinde kurulmuştur.

 

Vizyonumuz

Engelli İdaresi Başkanlığı araştırmasına göre ülke nüfusumuzun %12,9’u özel gereksinimli bireylerden oluşmaktadır ve bu bireylerden sadece %12,7si eğitim hizmetlerinden faydalanmaktadır. İnsan hayatı boyunca süren eğitim her bir birey için büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde özel gereksinimli bireylerin eğitime ulaşma oranı göz önünde bulundurulduğunda özel gereksinimli bireylerin eğitim hizmetlerinden beklenilenden daha az yaralandığı görülmektedir. Davranışçı eğitim modellerinden uzaklaşarak, özel gereksinimli bireylerin gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik çalışmaların hızla arttırılması, toplumda bu gereksinimlerle ilgili farkındalık yaratılması, bağımsız yaşam ve kaynaştırma çalışmalarına olan ihtiyacın karşılanmasıdır.

 

Misyonumuz

Özel gereksinimli bireylerin; bağımsız bir varlık olarak gelişiminin ve toplumsal yapıya entegrasyonunun öneminin farkında lığı ile bireysel ihtiyaç ve isteklerini temel alarak; kendi seçimleri ile yapacakları aktivitelerle özgüvenlerinin arttırılması, bağımsız yaşam imkanlarının ve istihdamlarının desteklenmesi, kaynaştırma çalışmalarının yoğunlaştırılması, toplumda farkındalık oluşturulması, daha fazla gönüllünün özel gereksinimli bireylerin yeteneklerini keşfetme serüvenlerine eşlik etmesidir.